Dua Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Çoğaltılma Yöntemi

Calathea "Dua Çiçekleri" nasıl yetiştirilir? Nasıl sulanmalı ve toprağı nasıl değiştirilmelidir? Uzmanından çoğaltma yöntemi ipuçları...

Dua Çiçeği diğer adıyla Calathea orta Amerika’da yetişen tropikal bir çiçektir. Sabahları yapraklarını aşağı doğru eğen Dua çiçekleri, akşam olduğunda tıpkı dua eder gibi yaprağını yukarı doğru kaldırır.

Zaten bu nedenle ismine dua çiçeği adı verilmiştir. Ortalama 20 derece ve üzerindeki hava sıcaklığını severler. Gün ışığını çok sevmelerine rağmen direkt güneş ışığına maruz kaldıklarında solmaya başlarlar. Bu narin mi narin Dua çiçeklerinin yaklaşık olarak 30 çeşit türü vardır.

Bunlar şekil olarak birbirinden farklı olduğu gibi bazıları çiçek açarlar. Bazıları ise iri yapraklı ve derin damarlı yapıya sahiptir ve çiçek açtıkları pek görülmez. Çok şımarıktırlar bu nedenle çok çabuk büyüyen bir tür olarak bilinir.

Dua Çiçeği Bakımı

Öncelikle Dua Çiçekleri besini çok severler. Bu nedenle diğer çiçekler bir besine ihtiyaç duyarken, dua çiçekleri iki besine ihtiyaç duyar. Kısacası biraz şımartılmayı seviyorlar.Belki de bu nedenle çok çabuk büyüyorlar.

Dua Çiçeklerinin besin ihtiyacı için çiçekçilerden sıvı besin alarak karşılayabilirsiniz. Ancak masraf yapmak istemiyor ve ya organik besin kullanmak istiyorsanız evdeki malzemelerle de bu besini karşılayabilirsiniz.

Örneğin; evde haşladığınız yumurta sularını dökmeyin. Bunları bir kapta biriktirin ve sulama zamanı geldiğinde bu suyla sulayın. Aynı zamanda yumurta kabuklarını, patates kabuklarını da küçük parçalar haline getirin, keçi boynuzunu da toz haline getirip dip toprağına karışmasını sağlayın. Göreceksiniz Dua Çiçeğiniz adeta coşacaktır.

Dua Çiçeğinin Toprak ve Saksı Değişimi

Dua Çiçekleri salon bitkisi olduğundan sık sık saksı değiştirmeyi sevmezler. Ancak çok uzun da bir saksıda bekletmemelisiniz.

Salonda büyüyen dua çiçeğinizin en az 8 ay aynı saksıda kalması gerekiyor. 8 ay sonra toprağı kuru iken saksının kenarlarından hafif hareket ettirecek şekilde sıkın ve hafif vurun. Saksı ve toprak birbirinden ayrılacaktır. Eski saksıya göre iki parmak daha geniş bir saksıya alın ve etrafını yeni gübrelenmiş ve besinlenmiş toprakla doldurun.

Burada dikkat etmeniz gereken dua çiçeğini saksısından ayırdığınızda kökleri size çok yoğun geldiyse onu toprağından ayırmak için fazla dokunmamanız gerektiğidir. Çünkü dua çiçeklerinin kökü sık olduğunda yukarı yaprakları daha gür çıkar. Ancak köklere dokunursanız büyümesini engelleyebilirsiniz.

Bunun yanında eğer ‘benim çiçeğim için bu kadar büyüme yeter, daha fazla büyümesini istemiyorum’ diyorsanız, dua çiçeğinizi kökten budayabilirsiniz. Köklerini hafif yanlardan budayın ve tekrar saksıya gömün. Dua çiçeğinizin büyümesi duracaktır.

Diğer bir konu ise toprağın cinsidir. Dua Çiçekleri torf toprağını severler. Evde beslediğiniz bitkiler için bahçe toprağı kullanmayın. Çünkü bahçe topraklarında böceklenme ve solucan olacaktır. Bu da çiçeğinizin kökten çürümesine neden olabilir.

Dua Çiçeğinin Sulanması ve İklimi Nasıl Olmalı?

Dua çiçeklerinin sulamasına çok dikkat edilmelidir. Bu çiçekler çok suyu sevmedikleri gibi çok kuruyu da sevmezler. Bu nedenle sulaması iyi olmayan Dua Çiçeklerinin yapraklarında solmalar meydana gelebilir, hatta devam edilirse bütün çiçeğinizi kaybedebilirsiniz.

Burada sizlere bir kaç öneri vermek istiyoruz;

  1. Dua çiçeğinizi evde sadece bir kişinin sorumluluğuna verin. Genelde çok kişi sulamalarında çiçekler solmaya başlar. Çünkü her gören çiçeğinizin susuz kaldığını düşünür ve sulamaya başlar.
  2. Diğer bir öneri ise çiçeğinizin toprağını elinizle kontrol edin. Kuruya yakınsa toprağına azar azar su verin. Yapraklarından suyu boşaltmayın. Ancak ara ara yapraklara spreyleyerek su serpe bilirsiniz.

Dua Çiçeklerinin iklimi aydınlık, 20 derece ve üzeri olmalıdır. Salon bitkisi olmasına rağmen gün ışığını çok severler. Bu nedenle salonunuzda en çok güneş alan yere Dua çiçeğinizi koymalısınız. Ancak dua çiçeğiniz birebir güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Ayrıca çiçeğinizin dik büyümesini istiyorsanız güneş gören yerde haftada bir gün 180 derecelik açıyla Dua çiçeğinizi çevirin. Böylelikle dua çiçeğiniz daha dengeli gün ışığını almış olacaktır.

Diğer bir konu ise Dua çiçeğinizi rüzgar akımının çok olduğu yerlere koymamalısınız. Özellikle cam önlerinde bırakıp cereyan altında bıraktığınızda dua çiçeğinizde çürüme meydana gelebilir.

Bazen çiçeğiniz hiç sebep yokken solmaya başlayabilir. Bu genelde rüzgar akımına çok fazla maruz kalmasından meydana geldiğini unutmayalım.

Dua Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Dua Çiçeği Yapraktan Çoğaltma Yöntemi

Dua Çiçeklerinin 30 kadar çeşidi olduğundan bahsetmiştik. Bunlar çok ıslak sevmezler ama toprağı daima nemli kalmalıdır. Dua çiçekleri besinlerle şımartılmayı severler, aynı zamanda çok çabuk büyüme özelliğine de sahiptirler. Dua Çiçeklerini çoğaltması da oldukça kolaydır.

Öncelikle dua çiçeğini ufak budamamız gerekiyor. Ancak burada doğru budama önemlidir. Çoğaltma işlemi için budama çiçeğin boğumundan bir parmak kadar aşağısından olmalıdır.

Örneğin; çatal kısmın alt boğumunun biraz daha altından makas yardımıyla kesin. Sonra kesilen kısmı su dolu bardakta 3, 4 gün kadar bekletin. Dua Çiçekleri çabuk büyüdüğü için hemen kök verecektir. Kökü gördüğünüzde artık başka bir saksıda toprağa dikebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.