Kalyos (Yaprak Güzeli) Bakımı ve Yetiştirilmesi

Yaprak Güzeli Çiçeği, Güneydoğu Asya, Hindistan, Afrika, Avustralya ve ağırlıklı olarak Endonezya ve Sri Lanka'nın tropikal bölgelerine özgüdür.

Kalyos, diğer adıyla Yaprak Güzeli bitkisi Güneydoğu Asya, Hindistan, Afrika, Avustralya ve ağırlıklı olarak Endonezya ve Sri Lanka’nın tropikal bölgelerine özgüdür. Bir bitkinin nereden kaynaklandığını bilmek, bitki severlerin onu diğer bölgelerde neyin mutlu edeceğini daha iyi anlamasına ve tahmin etmesine yardımcı olacaktır.

Kalyos, çoğalması en kolay bitkilerden biridir. Aslında bitkiler o kadar çabuk köklenir ki bir bardak su içinde bile köklenebilir. Kış mevsiminde ölmemesi için üzerini kapatarak soğuktan koruyabilir ya da kapalı ortamda pencere önüne koyabilirsiniz.

Kalyos hakkında bilinmesi gereken bir diğer gerçek de, nane ailesine (Lamiaceae) ait olmasıdır. Kısmen nane kadar kolay çoğalabilir ve hızlı genişleyen bir türdür.

Kalyos, çarpıcı açık yeşil, yeşil, pembe, kırmızı, kestane rengi ve aralarında birçok renk tonu büyüleyen yapraklara sahiptir. Ayrıca, bazı çeşitler mermer veya parlak kenarlıdır. Geleneksel olarak kalyos bir gölge bitkisi olarak kabul edilirdi, ancak güneşe oldukça toleranslı yeni çeşitler ortaya çıktı.

Yaprak Güzeli Çiçeği Hakkında

 • Kalyoslar arasında yaprak rengi, şekli ve büyüme alışkanlığı çeşitliliği vardır, bu da onları özellikle gölgeli, sıkıcı alanlara veya büyük gölgeli ağaçların altındaki saksı dolgusu olarak harika bitkiler haline getirir.
 • Kalyos çiçekleri, bölgeye bağlı olarak bulunduğu ortama sinek kuşlarını çekebilir.
 • Özellikle bahçeniz ve balkonlarınız için kalyos bitkisi son derece uyumludur ve ortamlarınızı renklendirecektir.
 • Tüm kalyosların verimli, iyi drene olan ve eşit derecede nemli toprağa ihtiyacı vardır. Yeni ekilen kalyoslar özellikle nem ile şımartılmayı severler.
 • Genelde ışığı ve güneşi çok severler ve bu sayede yapraklarındaki renkler meydana çıkar. Güneşi direkt almaması gerekir.
 • Eğer yeterli ışığı almıyorsa yapraklarını solduracaktır.
 • Ayrıca çiçek açtığı dönemlerde de büyümesi ve gelişmesi duraksamaya uğrayabilir. Eğer daha gösterişli ve büyük görünmesini istiyorsanız çiçeğini kesmeniz gerekir.
 • Perdeden süzülen güneşin bulunduğu ortamlardaki yaprak güzelinin yaprakları daha renkli olacaktır.
 • Ülkemizde İç Anadolu ve Doğu illeri için fazla uygun bir bitki çeşiti değildir. Soğuk havayı sevmezler ve kışın mutlaka kapalı ortama taşınmalıdır.

Yaprak Güzeli Nasıl Çoğaltılır?

Yaprak Güzeli çiçeği en kolay çelik yöntemi ile çoğaltılır. Çoğaltma adımları;

 1. En az 15-20 cm uzunluğundaki canlı bir dalı birleşim yerinden zarar vermeden kopartın.
 2. Su dolu uzun bir bardağın içine koyarak suyunu değiştirmeden 1 hafta- 10 gün bekletin.
 3. Bu süre içinde köklenmeler başlayacaktır.
 4. Köklenen dalı toprağa gömerek sulayın.
 5. Kısa sürede büyümeye başlayacaktır.

Çoğaltma işlemini ilkbahar ve yaz aylarında yapmanızı tavsiye ederiz. Kışın iç mekan dahi olsa büyümesi durma seviyesine gerileyecektir.

Yaprak Güzeli Çeşitleri

Mor Yaprak Güzeli

Mavi – Pembe Yaprak Güzeli

Beyaz Yaprak Güzeli

Kırmızı Yaprak Güzeli

Yaprak Güzeli Hakkında Az Bilinenler

Yaprak Güzeli genellikle yaprakları için yetiştirilir, ancak çiçek açtıklarında küçük ve mavi veya beyaz renkte çiçekler üretirler. Çoğu bahçıvan, enerji yaprak üretimine gitmesi için çiçek tomurcuklarını çıkarır.

Kolyos, yaprak renkleri ve desenleri açısından inanılmaz bir çeşitlilik gösterir. Kırmızı, sarı, yeşil, mor ve kahverengi gibi renklerin yanı sıra çok çeşitli desenler ve kombinasyonlar da mevcuttur.

Bazı türleri gece boyunca yaprak renklerini değiştirir, bu da onları gündüz ve gece farklı görünümlere sahip ilginç bitkiler yapar.

Bazı Kolyos türleri, geleneksel tıpta ve yemeklerde kullanılır. Özellikle Güneydoğu Asya’da, Kolyos amboinicus yaprakları yemeklerde ve şifalı bitki olarak kullanılır.

Çoğu zararlıya karşı oldukça dayanıklıdır. Ancak, örümcek akarları ve beyaz sinekler gibi bazı böcekler zaman zaman sorun olabilir.

Yaprak Güzeli genellikle gölgede veya kısmi güneşte daha iyi büyürler. Tam güneş ışığı altında yaprak renkleri solabilir veya yanabilir.

Yaprak Güzeli, çelikler (kesimler) ile çok kolay çoğaltılabilen bir bitkidir. Bir dal kesip suya koyarak köklenmesini sağlamak oldukça basittir.

Yaprak Güzeli hızlı büyüyen bitkilerdir ve düzenli budama ile form ve canlılıklarını korurlar.

Kolyos yaprak renkleri, ışık, sıcaklık ve besin durumu gibi çevresel faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, aynı bitki farklı koşullarda farklı renklere bürünebilir.

İç mekanlarda da yetiştirilebilir ve ev dekorasyonunda canlı renkleriyle dikkat çeker. Ancak, iç mekanlarda da bol ışık aldıklarından emin olmak gerekir.

Çiçek açtıklarında, çiçek saplarını kesmek yeni yaprak büyümesini teşvik edebilir ve bitkinin daha yoğun görünmesini sağlar.

Havadaki bazı zararlı kimyasalları filtreleyerek iç mekanın havasını temizlemeye yardımcı olur.

İyi drene olan, hafif asidik toprakları tercih eder. Aşırı sulama ve kötü drenaj, kök çürümesine yol açabilir.

Bakımı kolaydır. Düşük miktarda bakım gereksinimleri ile bilinirler. Sadece düzenli sulama, hafif gübreleme ve arada sırada budama ile sağlıklı ve güzel görünürler.

Isıya Dayanıklılık: Coleus bitkileri genellikle ılıman iklimlerde yetiştirilir, ancak aşırı sıcaklıklara karşı da oldukça dayanıklıdırlar. Yine de, yoğun sıcaklarda yaprakları korumak için gölge sağlamak faydalıdır.

Rüzgara karşı oldukça dayanıklıdır. Bu özellikleri, bahçelerde rüzgarlı bölgelerde bile iyi performans göstermelerini sağlar.

Organik Malç Kullanımı: Coleus bitkilerinin etrafına organik malç uygulamak, toprak nemini korur ve yabani otların büyümesini engeller, böylece bitkinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.