Lale Çiçeği Anlamı – Kimlere Hediye Edilir? Neden Verilir?

Lale çiçeklerinin neden hediye edildiğini, kimlere gönderilebileceğini ve anlamlarını biliyor musunuz?


Lale Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Lale, “Zambakgiller” ailesinin meşhur üyelerinden biridir. Türklerin ilk yurdu olan Hindikuş dağları çevresi ana vatanıdır. Türk göçlerinin yaygınlaşması nedeniyle lale çiçeği Anadolu topraklarına da taşınmıştır. Oldukça etli bir yapıya sahip olup Osmanlı’da bir döneme adını vermiştir.

Lalenin Anlamları

Lale çiçeği, asillik, zarafet ve saf aşk anlamlarını içermektedir. Ayrıca bu çiçek gurur niteliğini de taşımaktadır. İlkbahar aylarında açmaya başlayan lalelerin kokusu da oldukça enfestir. Renklerine göre lale anlamları aşağıda listelenmiştir.

Beyaz Lale

Saflık, temizlik ve özgürlük anlamlarını içerir.

Kırmızı Lale

Karşı tarafı ne kadar saf bir şekilde sevdiğiniz anlamını taşır.

Sarı Lale

Dostça sevgi ya da neşe anlamını taşımaktadır.

Lale Neden Anadolu’da Önem Arz Eden Bir Çiçektir?

Türkler, kendi topraklarına özgü çiçekleri daima sever ve lale çiçeği de Türk topraklarında doğduğundan Türkler için büyük bir önem arz etmiştir. İslam alemleri arasında da bir görüş bulunmaktadır. Buna göre lalenin ortasında çıkan üçgen şeklindeki tek çiçek, Allah’ın yalnızca tek olduğunu işaret ettiğinden Müslümanların laleyi daha önemli görmesidir. Osmanlı zamanında yoğun bir şekilde kullanılan ebruli sanatına ilham veren lale, Osmanlı sanat tarihin gelişimine öncülük etmiştir.

Lale Hangi Amaçla Hediye Edilebilir?

Laleyi hemen hemen her alanda hediye amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Ancak karşı tarafa asil olduğunuzu beyaz ya da karşı tarafı saf bir şekilde sevdiğinizi belirtmek isterseniz kırmızı laleler sizin için en uygun olacaktır. Bu yüzden hediye amaçlı olarak lale vermek için lalenin renge göre hangi anlama geldiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Lalenin Kullanım Alanları

Lale, Osmanlı döneminde ve Türk edebiyatında divan şiirlerinde büyük bir önem arz etmekte olup dönemin Osmanlısını ve edebiyatını oldukça asil bir görünüme kavuşturmaktaydı. Bu yüzden lale Osmanlı zamanında çevreyi süsleme, tablolara ana tema olarak ekleme, kadınların süs ya da koku eşyası gibi alanlarda kullanılmaktaydı. Günümüzde lalenin kullanım alanları aşağıda listelenmiştir.

  • Doğal gıda boyası
  • Süs bitkisi
  • Kesme çiçekçilik
  • İlaç sektörü
  • Kozmetik sektörü

Lalenin Faydaları Nelerdir?

Lale, genelde tüketime uygun olmayan bir bitkidir. Ancak bazı hastalıkların tedavisinde oldukça etkin bir yere sahiptir. Örneğin; kalp ritmi bozuk olan hastaların kalp ritimlerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca kabızlık sorunu yaşayan kişilerin bağırsaklarının daha iyi çalışmasını sağlar. Bazı psikolojik çalışmalara göre laleyi sadece izlemek bile pek çok psikolojik rahatsızlığın iyileşmesine öncülük etmektedir.

Lale Yetiştirmek Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.