Lale Nasıl Yetiştirilir? Çiçek Açma Dönemleri

Lale bitkisi nasıl yetiştirilir? Sulanması, toprak-saksı değişimi, çoğaltılması hakkında uzman tavsiyeleri.

Lale bitkisi nasıl yetiştirilir? Sulanması, toprak-saksı değişimi, çoğaltılması hakkında uzman tavsiyeleri…

Lale Hakkında

 • Lale bitkisi “zambakgiller” ailesinin bir üyesidir.
 • Hindikuş Dağları, Pamir, Tanrı Dağları doğdukları yerdir. Hollanda’da oldukça yaygındır.
 • 30’dan fazla çeşidi bulunmaktadır.
 • Hemen hemen her renkte çeşidi bulunmaktadır.
 • Osmanlı döneminde 16-18. yüzyıllarda yaygın olarak kullanılmıştır. Ayrıca birçok tabloya konu olmuştur.
 • İslam dininde büyük bir yeri vardır.
 • Bakımı oldukça kolaydır.
 • Hoş bir kokuya sahiptir.

Lale Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Lale Bitkisinin Ekolojik İstekleri

 • Sıcaklık

Ortamdaki ortalama sıcaklık; erken yetiştiricilik için 16, geç yetiştiricilik ise 10 derece olmalıdır. Kış mevsiminde lalenin bulunduğu ortam minimum 16 derece olmalıdır. Yaz mevsiminde 20-25 derece sıcaklıklar laleler için uygundur. Lale bitkisi yakıcı güneşlerde güneşlenmemelidir.

 • Işık

Lale bitkisi, ışıktan fazla hoşlanan bir bitkidir. Bu bitkinin çok fazla ışık alan ortamlarda bulunması büyüme döneminin hızlı şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Eğer ışık yetersizse lale bitkisinin bulunduğu alana ek ışık takviyesi yapılabilir.

 • Nem

Lale bitkisi, nemi normal seviyede sever ve optimal nem seviyesi olarak maksimum %70 değerinin bulunduğu ortamlarda yaşamaya elverişli olurlar. Bulundukları ortamda fazla nem bulunursa “botrytis” hastalığına yakalanabilir.

 • Havalandırma

Lale bitkisinin bulunduğu ortamda aşırı nem ve sıcaklık varsa bu ortam havalandırılmalıdır. Ayrıca bu bitki, klima ya da ısıtıcı gibi yapay cihazlardan uzak tutulmalıdır.

 • Toprak

Toprak tuzlu olmadığı takdirde lale her türlü toprakta yaşayabilir.

Lale Nasıl Sulanır?

Lale bitkisinin sulama işlemine ilişkin aşağıdaki unsurlar dikkate alınmalıdır.

 • Lale; yazın haftada 3 kez, kışın haftada bir kes sulanmalıdır. Sulama işleminde kullanılacak suyun kloruz, kireçsiz olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca suyun bir gece önceden oda sıcaklığında bekletilmiş olması gerekir.
 • Lale damlama yöntemiyle sulanmalıdır. Bu yöntemi uygulamak için çiçek sulama kapları temin edilmelidir.
 • Verilen su miktarı aynı kalmalıdır; fakat laleler büyüdükçe su miktarı artırılmalıdır.
 • Lale sulandıktan sonra saksıda biriken su mutlaka boşaltılmalıdır. Aksi takdirde; lalenin kökleri hastalık kapar ve lale hayati faaliyetlerini yitirebilir.
 • Lale sulandığında dikkat edilmesi gereken nokta; suyun toprağın her yerine nüfuz etmesidir.
 • Laleye fazla su verilmesi durumunda lale, dik duruşunu kaybeder ve deformasyonlara uğrar.

Lale Bitkisi Nasıl Gübrelenmeli?

Lale bitkisinin gübreleme işlemi, her yıl sonbahar ayında yapılmalıdır. Lale bitkisinin gübrelenmesi için piyasada pek çok gübre mevcuttur. Ayrıca lalenin beslenmesine alternatif bir yol olarak vitaminler sunulabilir. Bitki dükkanlarında var olan vitaminler, yılda minimum bir kere kullanılmalıdır.

Lale Bitkisi Nasıl Budanır?

Lale bitkisi tam anlamıyla budanmaz; fakat çiçek ve yaprakları solmuşsa steril bir bitki makası yardımıyla dallara zarar vermeden temizlenebilir.

Lale Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Lale bitkisinin çoğaltılması için en pratik yöntem kökten ayırma işlemidir. Öncelikle, lale saksının içerinden çıkarılır ve kökleri topraktan arındırılır. Ardından steril bir bitki makasıyla lale ve soğanı birbirinden ayrılır. Yeni bir saksı içerisine bir drenaj sistemi kurulduktan sonra içerisine 1 cm yüksekliğinde çakıllar yerleştirilir. Daha sonra biraz bahçe kumu eklemesi yapılır. Son olarak toprak hafif olarak bastırılır ve sulama işlemi yapılır.

Lale Hakkında Bilmedikleriniz

Laleler, mavi hariç her renkte olabilir. Sarıdan mora, beyazdan siyaha kadar geniş bir renk skalasına sahipler. Mavi laleler ise doğada bulunmaz, laboratuvar ortamında üretilmiş özel bir türdür.

Farklı renk ve desenlere sahip laleler, göz kamaştırıcı bir çeşitlilik sunar. 75’in üzerinde lale cinsi ve yaklaşık 3000 türü ile her zevke ve tarza hitap eden bir lale bulmak mümkündür.

Vazoda suda duran laleler, büyümeye devam ederler. Bu nedenle, vazonuza koyduğunuzda lalenizin boyunun uzadığını ve tomurcuğunun açıldığını görebilirsiniz.

Lale soğanları ve yaprakları yenilebilir (sadece birkaç türde). Salatalarda, çorbalarda veya garnitür olarak kullanılabilirler. Hatta bazı lale türleri tatlılarda dahi kullanılmaktadır.

Laleler, vahşi doğada Orta Asya’nın dağlarında ve çayırlarda yetişir. 11. yüzyılda İstanbul’a getirilmişler ve Osmanlı İmparatorluğu’nun sembolü haline gelmişlerdir.

Lale renkleri ve türleri farklı anlamlar taşır. Örneğin; kırmızı lale aşk ve tutkuyu, beyaz lale saflığı ve masumiyeti, sarı lale ise dostluğu ve neşeyi simgeler.

Renkli Laleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.