Papatya Çiçeği Anlamı – Papatya Hakkında Bilmedikleriniz

Papatya, “Papatyagiller” ailesinin en meşhur üyesidir. Ana vatanı Anadolu toprakları olan Papatya, oldukça sade ve yormayan bir kokuya sahiptir.

Papatya, “Papatyagiller” ailesinin en meşhur üyesidir. Ana vatanı Anadolu toprakları olan Papatya, oldukça sade ve yormayan bir kokuya sahiptir.Genellikle yaprakları beyaz ve polen kısmı ise sapsarıdır. Yaprakları sarı olan papatya çeşitleri de bulunmaktadır.

Papatyanın Anlamı

Papatya, saflık, temizlik, doğallık, mutluluk gibi pek çok anlam taşımaktadır. Bahar dönemine özgü bir çiçek olduğu için papatyaya “Baharın Müjdecisi” adını da verebiliriz. Bu anlamlarından dolayı papatya, pek çok şarkı, şiir, roman gibi yapıtlara konu olmuş ve tablolarda bile ana figür olmuştur.

Papatya Hangi Amaçla Hediye Edilir?

Eğer saf bir aşkı tanımlamak istiyorsanız, sevgilinize, sevdiğinize ya da eşinize papatya hediye edebilirsiniz. Ayrıca hasta yakınlarınıza “Geçmiş Olsun” amaçlı olarak yollayabilirsiniz. Aslında papatyanın hemen hemen her alanda hediye edilebilmesi mümkün. Genellikle papatya ailesinden gerbera türü hediyelerde daha sık kullanılır. Gerberalar daha renkli ve gösterişli bir türdür.

Papatya Falının Hikayesi

Papatyaların yapraklarının koparılıp “Seviyor Sevmiyor” şeklinde fal yapıldığını birçok kişi bilmektedir. Bu falın ortaya çıkmasının temeli papatya ile kelebeğin birbirini arkadaşça sevme hikayesine dayanır. Kelebeklerin ömrü oldukça kısadır. Kelebek, ölümüne yakın bir tarihte papatyaya giderek onu sevdiğini söyler, ancak bunu söylediği gibi hayatını kaybeder. Papatya ise kelebeğe “Bende seni seviyorum” diyemediği için oldukça üzgündür. Bu yüzden sürekli matem içerisinde kalan papatya her yaprağını döküşünde “seviyor” diye geçirir içinden. Bu hikayeden dolayı da papatya falı ortaya çıkmıştır.

Papatyanın Kullanım Alanları

Papatya, içeriğindeki antiseptik özellikler nedeniyle oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bu kullanım alanları aşağıda listelenmiştir.

  • Gıda Sektörü (Özellikle bitki çayları ve macunlar)
  • Kozmetik Sektörü (Papatya suyu, papatya yağı, papatya özütü kremler, makyaj ürünleri, parfümler vb.)
  • İlaç Sektörü (Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, kremler vb.)

Papatyanın Faydaları

Papatya hem deri üzerine sürüldüğünde hem de tüketildiğinde insan sağlığına aşağıda listelenen faydaları göstermektedir.

  • İştah yoksunluğu yaşayan kişilerin iştahını açar.
  • Cilt üzerindeki deformasyonları (kırışıklık, sivilce, yara vb.) minimize eder.
  • Saç üzerine sürülüp saç güneşe karşı kurumaya alındığında saç rengini doğal olarak açar.
  • Çay olarak tüketildiği takdirde, mide yanmalarını önler. Bağırsakları temizler. Enfeksiyonlarla başa çıkarak ateşi düşürür.
  • Psikolojik rahatsızlıkların giderilmesinde büyük rol oynar.
  • Gaz sıkışmasını önler.

Papatyanın Yan Etkileri Nelerdir?

Papatya çayının günde iki fincandan fazla tüketilmesi halinde mide bulantısı, hamile kadınlarda bebeğin düşme tehlikesi, alerjik reaksiyonlar meydana getirebilir. Ayrıca trafikten önce kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü papatya çayının kas gevşetici ve dolayısıyla uyku getirici özelliği bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.