Kaktüs Nasıl Bakılır? Kaktüs nasıl çoğaltılır?

Kaktüs Bitkisi Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak-Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması Hakkında Genel Bilgiler

Kaktüs Bitkisi Nedir?

 • Kaktüs bitkisinin anavatanı Meksika ve Peru yöresidir. Kaktüs bitkisi, “Kaktüsgiller” ailesinin bir üyesidir. Bu bitki “dikenli bitki” anlamına gelir.
 • Dikenli bir gövdeye sahip olmasına rağmen sarı, kırmızı, beyaz, mavi renkte çiçekleri vardır ve bu çiçekler kaktüsün tepesinde açar. Bazı kaktüs türleri çiçeklerini gece açabilmektedir.
 • Kaktüs bitkisi, vücudunda su tutması özelliğiyle tanınmaktadır.

Kaktüs Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Kaktüs Bitkisinin Ekolojik İstekleri
 • Sıcaklık

Kaktüsler yaz aylarında gelişme evresinde olup kış aylarında dinlenme sürecindedir. Kaktüslerin gelişebilmesi için ortam sıcaklığının 16-17 derece olması gereklidir. Fakat bazı kaktüs türleri için ortam sıcaklığının 20-30 derece olması gerekir. Soğuğa oldukça dayanıksız bir bitki türü olup 0 derece sıcaklığın altındaki ortamlarda kaktüsün gövde kısmında deformasyonlar oluşabilir.

 • Nem

Kaktüsler, bulundukları ortamın %50-60 oranlarında nemli olmasını isterler.

 • Işık

Kaktüsler, aydınlık ve ışıklı ortamları severler. Bu yüzden evde yetiştirilecekse pencere kenarlarında aydınlık ortamlarda bulunmalıdır. Kaktüsler, kış mevsiminde az ışık aldığından dolayı güneş alan ortamlara birdenbire değil, alıştıra alıştıra çıkarılmalıdır. Eğer kaktüsler uzun süre gölge ve karanlık ortamlarda kalırsa gövdesinde sarı bitki uzuvları meydana gelebilir.

Kaktüs Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

 1. Kaktüs Bitkisi Nasıl Sulanır?

Kaktüslerde sulama işleminde aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır.

 • Kaktüslere su verme işlemi şubat-mart ayları içerisinde 15 günde 1 kez su verilmelidir. Yaz mevsimlerinde 4-5 günde bir sulanmalıdır.
 • Eğer kaktüs tomurcuklanmaya başlamışsa, su vermek için kaktüsün gövdesinde bulunan tomurcukların çiçek açması beklenmelidir.
 • Sıcak havalarda sprey şişelerindeki su yardımıyla kaktüslere su fışkırtılmalıdır. Kış mevsimindeki dinlenme zamanlarında kaktüslere su verilmemelidir.
 • Aşırı su, kaktüsün köklerinde çürümeler meydana getirir. Az su ise kaktüsün kendini dinlenmeye almasına ve bunun sonucunda kaktüsün gövdesinde büzülme oluşumuna neden olur. Ilkbahar ve yaz aylarında kaktüse dengeli bir şekilde su verilmeli; fakat diğer mevsimlerde çok dikkatli olunmalıdır.
 • Sprey şişesi yardımıyla su fışkırma işlemi ilkbahar aylarında haftada bir şişe miktarında yapılmalı, kaktüsün gelişim dönemlerinde bu miktar biraz artırılmalıdır.
 • Sulama işlemi sabah ya da akşam üstü vakitlerde yapılmalıdır. Yaz aylarında ise sabah vakitlerinde sulama yapılması uygun olur.

Kaktüs Çoğaltma Yöntemleri

 1. Kaktüs Bitkisinin Toprak ve Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Kaktüs bitkisinin toprak ve saksı değişimi için aşağıdaki unsurlar dikkate alınmalıdır.

 • Kaktüs bitkisinin büyüme süreci çok yavaş ilerler. Bu yüzden saksılarının 3 ya da 4 yılda değiştirilmesi yeterlidir. Fakat bazı saksı türleri hızlı bir gelişim gösterdiğinden dolayı bu kaktüslerin saksıları 2 ya da 3 yılda bir değiştirilmelidir.
 • Saksı ve toprak değişiminin mart-nisan aylarında yapılması daha uygundur.
 • Kaktüsün toprağı değiştirilirken mutlaka köklerine bakılmalı ve köklerin üzerinde bulunan topraklar nazikçe temizlenmelidir. Çünkü köklerde parazit ya da hastalık bulunabilir. Kaktüs değişimi yaparken toprağın kuru olmasına da dikkat edilmelidir.
 • Saksı değişim zamanları için gelişimin olmadığı zamanlar tercih edilmelidir.
 • Saksı seçiminde aşağıdaki durumlar göz önüne alınmalıdır.
  • Kaktüsün boyu 15 cm’den küçükse boyunun yarım metresi kadar derinliğe sahip ve eski saksının çapından 2,5 cm daha fazla olan bir saksı tercih edilmelidir.
  • Kaktüsün boyu 15 cm’den büyükse kendi boyunun yarım metresi kadar derinliğe sahip ve eski saksının çapından 10 cm daha fazla olan saksı tercih edilmelidir.
  • Saksının drenaj sistemi 1,5 cm çaplı çakıllardan oluşmalıdır. Bu drenaj sistemi saksının dibine uygulanmalı ve 2 cm kalınlığında olmalıdır. Eğer saksı yeniyse dibine çakıllara ek olarak eski saksının parçaları eklenebilir.

Kaktüsün Toprağı Nasıl Olmalı?

 • Kaktüslerin en uygun olduğu toprak türü kumlu ve süzek topraklardır. Toprak harcı hazırlandığı zaman toprağın 1/6’sı dişli kumdan oluşmalıdır. Bu harç drenaj sisteminin üzerine bir miktar dökülür.
 • Eski saksıdan çıkarılan bitki, yeni saksının içerisinde ortalanır ve ardından hazırlanan harç ile kenarları doldurulur.
 • Harç işlemi bittikten sonra toprağın üzerine mozaik ya da çakıl taşları serpilmesi iyi olur. Bu taşların toprak üzerindeki kalınlığı 1 cm olmalıdır. Bu işlemin yararları aşağıdaki gibidir.
  • Toprağın üst kısımlarının kuruması yavaşlar.
  • Yabani bitki oluşumu azalır.
  • Sulama esnasında kaktüsün gövdesinde leke oluşmaz.
  • Saksı değiştikten sonraki 10 gün boyunca kaktüs sulanmamalıdır.
 1. Kaktüs Bitkisi Nasıl Gübrelenir?

Kaktüs toprağı, N:P:K gübresiyle 4:7:9 oranında gübrelenmelidir. Gübreleme işlemi kaktüsün gelişim dönemi olan ilkbahar-sonbahar mevsimleri arasında verilmelidir. Kaktüslere gübre işlemi haftada bir ya da iki haftada bir kez olmak üzere 1 litre su içerisine eritilmiş gübre katılarak yapılır. Fakat dinlenme dönemlerinde kaktüslere gübreleme işlemi yapılmamalıdır.

 1. Kaktüs Nasıl Budanır?

Kaktüs türlerinin hiçbirinde budama işlemi yapılamaz. Eğer kaktüsün gövdesinde deforme olmuş çiçek ya da yaprak varsa bunlar titiz bir şekilde temizlenmelidir.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Kaktüsler, çoğaltılması gayet kolay, keyif verici ve bereketli bir süreçtir. Bu bitkiler son derece dayanıklı olduğu için yapacağınız işlemler büyük oranda işe yarayacaktır.

 1. Çelikleme
  Sağlıklı bir kaktüsten seçeceğiniz bir dalı temiz bir bıçak ile kesin. Kestiğiniz çeliği 1 gün boyunca kurutun ve diğer gün yarısına kadar dolu bir bardağa daldırın. Alt kısmının suya temas etmesini sağlayın. Köklenme başladıktan sonra toprağa taşıyabilirsiniz.
 2. Tohum ile Çoğaltma
  İlkbahar aylarında yapacağınız ekim daha sağlıklı ve verimli olacaktır. Tohumları ister nemli peçetede, isterseniz de nemli çimlendirme toprağında çimlendirebilirsiniz. Filizlenen tohumlar yeterince güç kazandıktan sonra farklı saksıya taşınmalıdır. Eğer erken taşıma yaparsanız yerine alışamayıp ölebilirler.
 3. Ayırma
  Ana kaktüsten çıkan yavru kaktüsleri dikkatlice ayırarak farklı saksılara dikebilirsiniz. Bu yöntem her kaktüs türü için geçerli olmayabilir. Yöntemi uygulamak için en uygun zaman mart ile ağustos ayları arasıdır. Ana kaktüsten kolayca ayrılabilecek sağlıklı ve hasarsız yavru kaktüsleri seçin. Yavru kaktüslerin kökleri olması önemlidir. Yavru kaktüsleri ayırırken ana kaktüse zarar vermemeye dikkat edin. Opuntia (ejderha kaktüsü) ve Mammillaria (memecik kaktüsü) türleri bu yönteme uygun değildir.

Kaktüslü Ev Dekorasyonları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.