Köknar (Çam) Ağacı Yetiştirme İpuçları

Köknarların, onları tanımanıza yardımcı olacak birkaç ayırt edici karakteristik özelliği vardır: Bu uzun ağaçların dalları üzerinde dik duran (mum gibi) koniler vardır ve her biri iğne şeklindeki yaprak düzdür ve ağaca ayrı ayrı tutturulmuştur.

Köknar, çam ve ladin ağaçları gibi yaprak dökmeyen bitkiler arasındaki farkı anlamakta zorlanıyor musunuz? Ben de. İyi haber, bu bizim hatamız değil. Tüm bu iğne yapraklılar Çamgiller ailesine aittir bu yüzden de hepsi birbirine benziyor.

Köknarların, onları tanımanıza yardımcı olacak birkaç ayırt edici karakteristik özelliği vardır: Bu uzun ağaçların dalları üzerinde dik duran (mum gibi) koniler vardır ve her biri iğne şeklindeki yaprak düzdür ve ağaca ayrı ayrı tutturulmuştur.

Köknar ağacı bahçeniz için iyi bir seçim mi? Aralarından seçim yapabileceğiniz 50’den fazla türle köknar mevcuttur. Çoğunun ilk önce dar bir koni şekli vardır (muhtemelen onları asil köknarların ve balzam köknarlarının hakim olduğu Noel ağacı fotoğraflarından tanırsınız).

Serin veya dağlık iklimi ve nemli toprağı tercih ederler. Köknar ağaçları yetiştirmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Köknar Türleri

Köknar seçmenize yardımcı olması için kısaca bilgiler… İşte seçmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Balsam köknarları diğer birçok çeşitten daha küçüktür ve yakışıklı, kör mavi renkli iğneler ve hoş bir kokuya sahiptir. Onları popüler yapan bu aynı özellikler, odak noktası olarak hareket edecek bir örnek ağaç arıyorsanız, küçük bir bahçe için balzam köknarlarını da iyi bir seçim haline getirir.
 • Douglas köknarının koyu yeşil veya mavi-yeşil iğneleri vardır.
 • Noble köknarlar iğneleri su tutmalarıyla bilinir; Birkaç hafta boyunca ağacı susuz bırakırsanız bile yaşamaya kaldığı yerden devam edecektir.
 • Fraser köknarının dar silueti, onu daireler veya küçük oturma odaları için iyi bir seçim haline getirir.
 • Balsam köknarının gümüşi mavi iğneleri vardır – minik beyaz ışıklarla süslemek isterseniz mükemmel bir seçimdir.
 • Sabun çamı olarak da bilinen Pinsapo (İspanyol Çamı) “dolgun, yoğun, sert, sivri ve beyazımsı” olan ayırt edici iğnelere sahiptir.
 • Kore Köknarı: Bir Kore köknar ağacının en tanınmış özelliği, koyu morumsu mavi olan (rengi kışın kaybolur) güzel kozalaklarıdır.

  Bir Kore yerlisi olan P. koreana , dağ ormanlarında büyür ve birkaç çarpıcı çeşidi vardır: “Aurea” altın renkli iğnelere sahiptir; ‘Silver Snow’, gümüşi beyaz alt kısımlara sahip kıvrımlı ihtiyaçlara sahiptir ve ‘Silberlocke’, görünüm olarak ‘Silver Snow’a benzeyen, yavaş büyüyen bir çeşittir.

Köknar Yetiştirme İpuçları

 • Köknar, iyi drene edilmiş toprak gerektirir; ekimden önce sıkışan toprağı havalandırmalısınız.
 • Türlere bağlı olarak serin ve nemli iklimlerde gelişebilir.
 • Bir köknar ağacı dikmek için en uygun zaman, sonbaharın sonlarında veya kışın yakın olduğu zamandır.
 • Dikimden önce, kazdığınız çukurda hem kozalağı hem de toprağı iyice ıslatın. Bahçeye bir köknar ağacının yerleşmesine yardımcı olmak için, onu haftada bir, bir saat veya daha uzun süreyle bir sağanak hortumuyla sulayın.

Köknar Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.