Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır?

Aloe Vera Hakkında Kısaca Bilgiler


Aloe vera “sukulentgiller” ailesinin meşhur üyelerinden biridir. Üzerinde küçük boynuzlar bulunmaktadır. Aloe veranın kozmetik ve tıp alanında devasa faydaları bulunmaktadır. Fakat her aloe veranın bu etkileri yoktur. Bu yüzden aloe vera seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Aloe Vera Çoğaltma Yöntemi

Aloe verayı çoğaltma hakkında pek çok yöntem bulunmaktadır. Fakat bu yöntemlerden en sağlıklı olanı köklerinden ayırma yöntemidir. Köklerinden ayırma yöntemiyle aloe vera çoğaltmak için yapılması gereken işlemler aşağıda detaylı bir şekilde listelenmiştir.

Köklerinden Ayırma Yöntemi

  • Bu yöntem anne aloe veradan ayrı bir şekilde oluşan yavru aloe veraları ayırmak için kullanılır. Bu işlem için köklerin topraktan ayrılması gerekmektedir. Öncelikle toprağın nemli olması gerekir. Bunun için toprağı iki gün önce sulamak gerekir. Toprağın sulu olmasının önemi büyüktür; çünkü bu şekilde aloe veranın kökleri topraktan ayrılma esnasında zarar görmez.
  • Saksı yanlardan hafifçe sıkılır ve sarsılır. Daha sonra boş bir tepsi içerisine saksının içerisindeki topraklar dökülür.
  • Yavru aloe veralar, anne aloe veralardan ayrı olanlar elle alınabilir. Fakat anne aloe veraya bitişik ise bu yavrular ayrılmamalıdır.
  • Anne aloe vera, eğer toprak değişimine gerek yoksa eski saksısına yerleştirilir.

Ayrılan Kökler Nasıl Saksılanır?

  • Bir saksı alınır. Saksının tabanına çakıl taşları serilerek drenaj sistemi oluşturulur. Daha sonra sukulent toprağı bu taşlar üzerine serilir. Aloe veranın daha kolay çoğaltılabilmesi için Hindistan cevizi torfu , bitki torfu ile sukulent toprağı karıştırılabilir. Kullanılacak bu torflar su tutan cinstendir. Saksıda iki parmak boşluk bırakılmalıdır.
  • Yavru aloe vera saksı içerisinde sol el aracılığıyla ortalanıp oturtulur. Daha sonra sağ el ile kalan toprak karışımı yerleştirilir. Eğer bebek aloe veralar çok küçükse derince deliklere oturtulmamalı, bunlar için minik delikler açılmalıdır.
  • Bir sprey kutusu içerisine bir gece önceden dinlenmiş, kireçsiz ve klorsuz su eklenir ve bu su sadece toprak üzerine sıkılır.
  • Aloe veralar aydınlık ve direkt güneş ışığı almayan yerlere yerleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.