Yapraktan Menekşe Çoğaltma Tekniği

Evinizde sadece menekşe yaprağı ile onlarca saksı dolusu menekşelere sahip olabilirsiniz.

Afrika menekşesi en sevilen iç mekan bitkilerinden biridir. Çoğu iç mekan bitkisi yeşillik bitkileridir, ancak Afrika Menekşe her zaman çiçek açar ve birçok renkte gelir. Büyümesi ve yayılması kolaydır. Yeni bir bitkiyi tek bir yaprak keserek kolayca köklendirebilirsiniz.

Bunu yapmanın 2 yolunu denedim ve yüzde yüz kesin başarı elde ettim! Her ikisinin de artılarını ve eksilerini inceleyelim, böylece güzel Africa Menekşesi üretimine başlayabilir ve balkonları doldurabilirsiniz.

Menekşe Çoğaltmak için 1. Teknik

 • Sağlıklı bir yaprak bulun, temiz ve keskin bir bıçak kullanarak dipten kesin. Bitkinin diğer kısımlarına zarar vermemeye özen gösterin.

 • Bir şişeyi oda sıcaklığında suyla doldurun. Şişenin ağzı yapraktan biraz daha küçük olmalıdır, böylece her bir yaprağın gövdesi suda, geri kalanı suyun üstünde olabilir.

 • Yaprak kesimlerini doğrudan güneş ışığına, parlak ve sıcak bir yere koyun. 2-4 hafta sonra köklerin oluştuğunu göreceksiniz.

 • Şimdi her yaprağı dikkatlice nemli saksı toprağına dikin ve küçük bitkilerin büyümesine izin verin!

 

Menekşe Çoğaltmak için 2. Teknik

 • Yaprakları doğrudan nemli saksı toprağına dikmektir. Sapları sabit olamayacak kadar kısaysa, her yaprağı yaklaşık 1/3 oranında gömebilirsiniz.

 • Köklendirme hormonu gerekmez. Nem çadırı nedeniyle de sulamaya gerek yok – tencerenin üzerine yerleştirilmiş şeffaf plastik bir torba. Kökler 2-4 hafta içinde büyümeye başlayacak.
 • 4 hafta sonra nem çadırını çıkarın ve toprak kurumaya başladığında tekrar sulayın.
 • Birkaç hafta sonra, tomurcuklar köklü sapların tabanından yeni yaprak kümeleri haline geldi ve sonunda çiçeklere dönüştü. Bu yaprak kesimlerini ek saksılara ayırdım, böylece her bitkinin büyümesi için daha fazla alan olsun.

2 yöntemin karşılaştırılması

 1. Toprak yöntemi tek adım olduğu için daha kolaydır.
 2. Su yöntemi bize daha fazla güvence veriyor çünkü köklerin büyüdüğünü görebiliyoruz.
 3. Africa Menekşesi, parlak gölgeyi veya sabahın erken saatlerinde güneşi sever.
 4. Bakımı kolaydır. Suyu dengeli vermelisiniz. Kurutmayın ve suya boğmayın.

Yenilikçi Yöntemler;

Menekşe Çoğaltmanın Yolları

Menekşelerinizin güzelliğini çoğaltmak mı istiyorsunuz? Bildiklerinizi bir kenara bırakın ve biraz daha yaratıcı düşünün! İşte size az bilinen, denenmeye değer 3 yöntem:

1. Yarı Şeffaf Kap Yöntemi:

 • Sağlıklı bir menekşe yaprağı seçin.
 • Yarı şeffaf bir kabın tabanına biraz su dökün.
 • Yaprağı suya değmeyecek şekilde kabın içine yerleştirin.
 • Bu yöntem, yaprağın yüksek nem ortamında köklenmesini sağlayacak, suya doğrudan temas etmesini ise önleyecektir.

2. Perlit Kullanımı:

 • Bir kaba perlit doldurun.
 • Yaprak sapını perlitle dolu kabın içine yerleştirin.
 • Perlitle köklendirme yöntemi, köklere hava alması için alan sağlarken gerekli nemi de korur.

3. Hidrojel Boncukları:

Hidrojel Boncukları ile menekşe çoğaltma

 • Renkli hidrojel boncukları sadece dekoratif amaçlı kullanmayın! Menekşe çoğaltmada da işe yarayabilirler.
 • Yaprak sapını hidrojel boncuklarla dolu bir kaseye yerleştirin.
 • Hidrojel boncuklar suyu yavaşça salarak yaprağın ihtiyacı olan nemi sağlayacak ve şık bir görüntü oluşturacaktır.

Unutmayın: Her yöntemin kendine göre avantajları var. Hangi yöntemin size en uygun olduğunu deneyerek bulabilirsiniz.

Hercai Menekşe

Menekşeler Hakkında Az Bilinenler

 1. Menekşe, Avrupa’daki ormanlık bölgelerde yetişen bir bitkidir. Doğal yaşam alanlarının bir kısmı Avrupa ve Kuzey Amerika’daki belirli bölgeleri içerir.
 2. Menekşe çiçeğinin bilimsel sınıflandırması Violaceae familyası altında Viola altındadır. Bu, diğer çeşitli menekşe türlerinin altında bulunabileceği cinstir.
 3. Menekşelerin farklı kültürlerde ifade ettiği anlamlar çok farklı olabilir. Bazı kültürlerde aşk, sadakat ve bağlılık anlamına gelse de, bazılarında üzüntü anlamına gelebilir veya birine anılarını hatırlatabilir.
 4. Menekşe çiçekleri, pedisel ve kaliks dahil olmak üzere bütünüyle yenilebilir. Salataları, tatlıları ve diğer yiyecekleri süslemek için kullanılabilir. Çiçekleri organik yollardan temin edin ve yol kenarlarında rastgele yerlerden toplamayın.
 5. Bazı menekşe çiçek türleri hafif bir kokuya sahiptir ve bu nedenle parfüm endüstrisinde kullanılır. Özellikle menekşe yağı, kozmetik ürünlerde ve parfümlerde yaygın olarak kullanılır.
 6. Geleneksel tıp bakış açısına göre, menekşe çiçekleri bir dizi sağlık komplikasyonunu iyileştirme özelliklerine sahiptir.
 7. Menekşeler mor, beyaz, sarı, pembe ve mavi renklerde olan ve her biri kendine özgü bir görünüm sunan çeşitli türlere sahiptir.
 8. Menekşeler Anneler Günü veya doğum günleri gibi belirli günlerde verilir ve genellikle minnettarlık veya sevgi kavramını sembolize eder.
 9. Serin ve nemli bir iklime adapte olmuşlardır, normalde ormanlık alanlarda, nehir kenarlarında ve gölgeli bahçelerde yetişirler.
 10. Menekşelerin dünya tarihinde, onlara birçok sembolizm eklenmiştir. Örneğin, Fransa’da menekşeler kraliyetin sembolik çiçekleri olmuştur ve bugüne kadar bile ulusun bir işareti olarak kabul edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.