Yasemin Çiçeği Bakımı

Yasemin bitkisi, “zeytingiller” ailesinin bir üyesidir. 200’den fazla türü bulunmaktadır. En meşhur türü “Arap yasemini” türüdür.

Yasemin Çiçeği Özellikleri

 • Yasemin bitkisi, “zeytingiller” ailesinin bir üyesidir.
 • 200’den fazla türü bulunmaktadır. En meşhur türü “Arap yasemini” türüdür.
 • Oldukça hoş bir kokuya sahip olup evdeki kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.
 • Başta psikolojik rahatsızlıklar olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelir.

Yasemin’in Ekolojik İstekleri

 • Sıcaklık

Yasemin için en ideal sıcaklık 16-18 °C’dir. Kış sıcaklığı minimum 5 °C ve yaz sıcaklığı maksimum 30 °C değerlerinde olmalıdır. Sıcaklık bu değerleri aşarsa yasemin bitkisinin yapraklarında deformasyonlar meydana gelir.

 • Nem

Yasemin nemi çok sever.  Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bu bitkinin toprağının nemli olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bitkinin bulunduğu ortamın da nemli olması gerekir. Orantılı nem oranı %70-80 olmalıdır. Nemölçer cihazıyla ortam ya da toprağın nemi ölçülebilir.

 • Işık

Yaseminler, aşırı güneş ışınlarına karşı dayanıksızdır. Bu bitkinin konumu hafif güneş alan, gölgelik yerler olmalıdır. Yasemin bitkisi karanlık ortamlardan nefret eder. Bu yüzden kış aylarında ek ışıklandırma yapmakta fayda var.

 • Havalandırma

Yasemin bitkisinin bulunduğu ortam sabahın en erken saatlerinde havalandırılmalıdır. Sert rüzgarların hakim olduğu zamanlarda havalandırma yapılmamalıdır. Yasemin bitkisi, yapay ısıtıcı-soğutucu cihazlardan uzak tutulmalıdır.

Yasemin Çiçeğinin Sulama İşlemi

Yasemin bitkisinin sulama işlemine ilişkin olan aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır.

 • Yasemin, ilkbahardan sonbahar mevsimine geçen gelişim sürecinde bol bol sulanmalıdır. Bitki, bu mevsimler dışında dinlenme sürecinde olacağından bu mevsimlerde su almamalıdır.
 • Yaseminin yapraklarının ıslanması bir sorun teşkil etmez. Ancak bu şekilde güneş ışınlarına direk maruz kalırsa yapraklarında çürümeler meydana gelir.
 • Yasemin çiçeğini sulamak için kullanılacak suyun bir gece önceden beklemesi ve kireçsiz olması gerekir.
 • Sulama işleminden sonra saksı tabağındaki suyun dökülmesi gerekir. Aksi takdirde yasemin bitkisinin köklerinde hastalık, yabani ot, bakteri vb. oluşumlar meydana gelebilir.
 • Çok sıcak mevsimlerde sulama işlemi iki ya da üç günde bir; çok soğuk mevsimlerde on ya da on üç günde bir sulama işlemi yapılmalıdır. Sulama işleminin çiçek sulama kabıyla yapılması ve bu kapta toprağa yetecek kadar su bulunması gerekir.

Yasemin İçin Toprak-Saksı Değişim İşlemi Nasıl Yapılır?

Yasemin bitkisinin toprak ve saksı değişimine ilişkin olan aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır.

 • Yaseminin toprak ve saksı değişimi için en uygun zaman bitkinin gelişim zamanları olan ilkbahar mevsimidir.
 • Yaseminin toprak ve saksı değişimi iki-üç yılda bir yapılmalıdır. Ancak bitki hastalık, bakteri vb. bir durum kapmışsa bu süre beklenmeden toprak ve saksı değişimi yapılabilir.
 • Yasemin çiçeği toprak konusunda seçici bir bitki değildir. Toprak için saksının hacmi göz önünde bulundurularak aşağıdaki malzemeler kullanılır.
  1. Bir kısım tınlı kum
  2. İki kısım humuslu bahçe toprağı
  3. Bir miktar yaprak çürüntüsü

Tüm malzemeler karıştırılarak toprak harcı elde edilir. Ayrıca pH ölçer cihazla yasemin bitkisinin pH değeri ölçülmeli ve bu değerin 5,5-6,7 aralığında olmasına dikkat edilmelidir.

 1. Öncelikle eski saksıdan bir numara büyük yeni saksı belirlenir. Yeni saksının içine öncelikle drenaj sistemi kurulur. Ardından drenaj sistemi üzerine çakıl taşları 1 cm kalınlıkta serilir. Hazırlanan toprak harcı kalan kısmın yarısını kaplayacak şekilde doldurulur.
 2. Eski saksıdaki yasemin bitkisinin ana gövdesi sol elin orta ve yüzük parmağının arasına alınır. Bu sırada sol elin avuç içi saksının ağız kısmına oturtulur. Sağ el ile saksı ters çevrilir. Daha sonra kökler topraktan nazikçe ayıklanır.
 3. Yasemin bitkisi yeni saksının içerisinde ortalanır ve sağ el ile hazırlanan toprak harcı doldurulur. Doldurma işlemi bittikten sonra toprak el ile hafifçe bastırılarak sıkıştırılır.
 4. Toprak sulama işlemine tabi tutulur. Hafif güneşli ortamda dinlenmeye alınır.

Yasemin Gübreleme İşlemi

Yasemin bitkisinin gübreleme işlemi için en uygun zaman ilkbahar-yaz mevsimleridir. Bir litre suyun içerisine 2 çay kaşığı tropikal bitki besini katılır. Daha sonra bu su bitkinin toprağına verilir. Yasemin bitkisinin gübreleme işlemi 3-4 ayda bir yapılmalıdır.

Yasemin Budanır Mı?

Yasemin bitkisi için tam anlamıyla budama yapılmaz; ancak çürüyen kısımları steril bir bitki makası yardımıyla alınabilir. Daha sonra kesilen yerler beyaz tutkal yardımıyla kapatılmalıdır.

Yasemin çiçeği nasıl çoğaltılır?

Yasemin bitkisinin çoğaltılması için en pratik yöntem çelik yöntemidir. Steril bir bıçakla 10 cm uzunluğunda bir yasemin dalı alınır ve yapraklarından ayıklanır. Daha sonra temiz bir suyun içerisinde köklenene kadar bekletilir. Ardından bu dal yeni bir saksıya alınır ve üzeri toprak harcıyla örtüldükten sonra sulama işlemine tabi tutulmalıdır. Daha sonra saksı, hafif güneşli ortamda dinlenmeye alınır. Bu işlemin yapılması için en uygun zaman ilkbahar dönemidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.