Orkide Nasıl Sulanır?

Orkide sulama ve bakım ipuçları


Orkide “salepgiller” ailesinin meşhur üyelerinden biridir. Asaletin simgesi olan orkidenin sulanması hakkında detaylı bilgiler aşağıdaki yazıda anlatılmıştır.

Orkide Ne Zaman Suya İhtiyaç Duyar?

İlk defa orkide bitkisi yetiştirenlere ya da saksı-toprak değişimi yapacaklara en önemli tavsiye; şeffaf saksı kullanmalarıdır. Bu şekilde kökleri görülebilir.

Eğer kökler;

  • Canlı yeşilse suya ihtiyacı yoktur.
  • Gri kökler ise su ihtiyacı duyduğu anlamına gelmektedir.

Orkide Hangi Aralıklarla Sulanır?

Yaz mevsimlerinde haftada iki kez, kış aylarında ise iki haftada bir kez sulanması yeterlidir.

Orkide Nasıl Sulanır?

Genel kapsamda; orkideler iki yöntemle sulanır. Bunlar;

  1. Çiçek Kabı Sulaması Yöntemi

Orkide bir çiçek sulama kabıyla, köklere değmeyecek şekilde saksının kenarından itibaren yavaşça sulanabilir. Gri kökler yeşile döndükçe bu işleme devam edilmeli ve kökler yeşil olunca sulama işlemi sonlandırılmalıdır.

  1. Daldırma Yöntemi

Su dolu bir kap içerisine orkide saksısı daldırılır. Ortalama 3 dakika bu şekilde su içerisinde bekletilir ve 1 dakika boyunca süzme işlemine tabi tutulur.

Orkidelerin Rahatlaması İçin Neler Yapılabilir?

Eğer saksının hava almadığı düşünülüyorsa, saksı üzerinde ısıtılmış örgü şişleri kullanılarak delikler açılabilir. Delme işlemi saksı boşken yapılmalıdır. Bu delme işlemi;

  • Rahat nefes almasını sağlar.
  • Suyunu daha kolay süzülmesini sağlar.

Orkide Yaprakları Nasıl Sulanır?

Orkide yapraklarının nem kaybettiği düşünülürse, bir sprey kutusu içerisine bir miktar bir gece önceden dinlenmiş, kireçsiz ve klorsuz su eklenir ve bu su sadece yaprak kısımlarına fışkırtılır. Bu işlem haftada sadece bir kez yapılmalı ve çiçek kısımları asla sulanmamalıdır. Orkidenin bu şekilde sulanması havadar ortamlarda yapılmalıdır.

Not: Orkidelerin saksılarında sulama işlemi sonrasında biriken su değiştirilmelidir. Aksi takdirde; orkide köklerinde çeşitli mikrop, bakteri, hastalıklar vb. gibi durumlar oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız.